مکمل ورزشی

تائورین چیست؟ | فواید و دوز مصرف تائورین

تائورین چیست

تائورین یکی از اساسی ترین و مهمترین اسید آمنه‌ها است، که در نوشیدنی های انرژی زا و مکمل های ورزشی کاربرد دارد. امروز از سری مقالات کیادارو قصد داریم شما را بیشتر با تین نوع اسید آمنه بیشتر آشنا کنیم.

تائورین چیست

تائورین چیست؟

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم تائورین یک نوع آمینو اسید (اسید آمنه) است که در سراسر بدن مخصوصا در چشم، قلب و عضله وجود دارد. این نوع اسید آمنه در نوشیدنی های انرژی زا و مکمل های ورزشی کاربرد دارد.

تایورین برای بدن ضروری می باشد و شما تا یک دوز مشخص می توانید به وسیله موارد مختلف این نوع آمینو اسید به بدن خود وارد نمایید. این نوع آمینو اسید بر خلاف مابقی آمینو اسیدها در عضله سازی نقش موثر و مستقیمی ندارد و با دیگر آمینو اسیدها رابطه پیوندی برقرار نمی کند.

فواید اصلی تائورین در بدن:

  1. بهبود وضعیت متابولیسمی
  2. محافظت در برابر پیری زودرس مغز
  3. افزایش عملکرد بدنی برای ورزشکاران در بدنسازی
  4. حفظ هیدراتاسیون و تعادل الکترولیتی
  5. تنظیم مواد معدنی در سلول بدن
  6. حمایت از عملکرد سیستم های عصبی در چشم، قلب و ماهیچه ها

فواید و دوز مصرف تائورین

عوارض جانبی:

اگر شما به صورت مجاز از این نوع اسید آمنه استفاده کنید عوارضی برای شما نخواهد داشت؛ ولی اگر شما به یک باره در روز، دوز بالایی از تائورین را وارد بدن کنید باعث مشکلات کلیوی و حتی مرگ می شود. پس بهتر است هر روز در همان حد دوز مجاز از تائورین استفاده کنید.

دوز مصرف تائورین:

دوز رایج برای مصرف این نوع آمینو اسید بین 500 تا 2000 میلی گرم می باشد. اما به طور کلی طی تحقیقاتی پزشکی که شده، در روز شما می توانید تا 3000 میلی گرم تائورین برای مصرف مجاز می باشد و مشکلی برای شما ایجاد نخواهد شد. البته دقت داشته باشید قبل شروع مصرف و یا نوشیدن نوشیدنی های انرژی زا با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا در صورت داشتن بیماری زمینه ایی دوز مصرفی مجازی را برای شما تعیین کند.

امیدواریم از مقاله تائورین و فواید و دوز مصرف تائورین بهره کافی را برده باشید. شما در صورت داشتن سوال می توانید سوالات خود را از طریق دیدگاه ها باما در میان بگذارید. باسپاس از همراهی شما.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *